دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


تغییرات افزایش سن

افزایش وزن در میانسالی:
حتما شما متوجه شده اید که با افزایش سن حفظ وزن مناسب برایتان مشکلتر شده است.در واقع بسیاری از خانمها در سنین نزدیک یائسگی دچار اضافه وزن می شوند.البته این موضوع اجتناب ناپذیر نمی باشد.

علل افزایش وزن در میانسالی:
تغییرات هورمونی حوالی یائسگی ممکن است باعث تجمع چربی بیشتر در ناحیه شکم و سپس در لگن و رانها می شود.علل مهم دیگر شامل افزایش سن،سبک زندگی و فاکتورهای ژنتیک هستند.برای مثال توده عضلانی بطور مشخص با افزایش سن کاهش می یابد،در حالیکه چربی افزایش می یابد.کاهش توده عضلانی میزان مصرف کالری را کاهش می دهد که تنظیم و حفظ وزن مناسب را مشکلتر می کند.اگر شما مانند همیشه غذا بخورید و فعالیت فیزیکی خود را افزایش ندهید ،شما دچار چاقی خواهید شد.

همچنین فاکتورهای ژنتیک نقشی در افزایش وزن دوران یائسگی دارد.اگر والدین یا بستگان نزدیک دیگر شما چاقی در محدوده شکمی داشته باشند،شما هم اختمالا دچار همین مشکل خواهید شد.گاهی اوقات فاکتورهایی مانند استرس ترک فرزندان ،طلاق،مرگ همسر،یا تغییرات و اتفاقات مهم زندگی ممکن است تغییراتی در برنامه غذایی یا ورزشی شما ایجاد کند و منجر به چاقی در دوران یائسگی شود.

خطرات افزایش وزن بعد از یائسگی:
شامل افزایش خطرات بیماری قلبی،تیپ دو دیابت،و انواع مختلف سرطان مانند سرطان روده بزرگ و رکتوم و سرطان پستان می باشد.همچنین چاقی شکمی همراه است با افزایش مرگ زودرس....اندازه دور کمر در باره سلامتی شما چه می گویند؟چرا چربی ناحیه شکم در زمان یائسگی افزایش می یابد؟خطرات ناشی از آن چیست؟و شما در مورد آن چه می توانید بکنید؟

با افزایش سن معمولا اندازه دور کمر زیاد می شودکه این موضوع در مورد خانمها مخصوصا بعد از یائسگی اتفاق می افتد یعنی در زمانی که چربیها به سمت شکم شیفت می شود.تحقیقات نشان داده چربی ناحیه شکمی خطرات سلامتی را افزایش می دهد. که با حذف این چربیها ،این خطرات کاهش می یابد.

خطرات مربوط به چربی ناحیه شکم فقط محدود به لایه زیرجلدی نیست، آن همچنین شامل چربی احشایی در داخل شکم است و اطراف ارگانهای داخلی را می گیرد.دور کمر بیش از 89 سانتی متر در خانمها هشداری برای چاقی شکمی است که با عوارض مذکور در ارتباط است.مانند بیماری قلبی و فشارخون بالا و دیابت تیپ 2.برای مردان دور کمر بیش از 102 سانتی متر هشداردهنده است.

روش کاهش چاقی شکمی:
برای کاهش چربیهای زیرجلدی ،بهترین روش ،ورزشهای محدود به ناحیه شکم یا روش ماساژ موضعی است.

اما در افراد با اندکس توده بدنی بالای 35 ،چاقی احشایی هم وجود دارد که حتما نیاز به ورزش همراه (پیاده روی با دور تند حداقل 150دقیقه در هفته و هر بار حدو بیست دقیقه نیاز دارن بعلاوه رعایت رژیم شامل سبزیجات و میوه جات و علات کامل. و مصرف پروتئین بدون چربی و لبنیات کم چرب.مصرف چربیهای اشباع شده محدود شود مانند پنیر پرچرب و کره.همچنین چربیهای غیر اشباع و کم اشباع مانند چربیهای موجود در ماهی،روغن گیاهی و مغزها و آجیل را در حد متوسط استفاده کنند.در هر صورت میزان کاهش وزن به یک کیلوگرم در هفته محدود باشد.

تغییرات پوستی با افزایش سن:
تغییرات پوستی جزو مشخص ترین علائم ناشی از افزایش سن است.که شامل چین و چروک و شلی و افتادگی پوست است.تغییرات پوستی مربوط به فاکتورهای محیطی،ساخت ژنتیکی ، تغذیه، و فاکتورهای دیگر است.مهمترین فاکتور تماس با نور خورشید است.

تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن:
با افزایش سن، لایه خارجی پوست بدون تغییر باقی می ماند.لایه سلولهای حاوی رنگدانه کاهش می یابد و فقط سایزش زیاد می شود.بنابراین پوست به نظر نازکتر ،رنگ پریده تر و شفافتر می شود. نقاط رنگدانه ای در نواحی تماس با نور خورشید بزرگتر می شود.

تغییرات در بافت همبندی و کلاژن باعث کاهش قدرت و کشش پوستی می شود و پوست به نظر چرمی می شود.عروق خونی ناحیه درم شکننده تر می شود. که منجر به خونریزی زیر پوستی و آنژیوم آلبالویی می شود.غدد سباسه در خانمها ی یائسه روغن کمتری می سازد که باعث رطوبت کمتر پوست و خشکی و خارش پوست می شود.

چربی زیرجلد نازک شده و باعث افزایش استعداد پوست به جراحات و کاهش توانایی تنظیم درجه حرارت پوست می شود.غدد عرق ،عرق کمتری می سازد.که حفظ سرما را سخت کرده و خانم را دچار افزایش تولید حرارت می کند.

پیشگیری:

از تماس مستقیم با نور خورشید جلوگیری شود.استفاده از کرم ضد آفتاب تغذیه خوب و مصرف مایعات کافی مرطوب کردن پوست با لوسیون و مرطوب کننده مناسب.صابون با عطرزیاد استفاده نشود

و اما قسمت مهمی از چین و چروک پوستی که به علت کاهش بافت همبند از جمله کلاژن می باشد که با تحریک کلاژن سازی به راحتی می توان بر این مشکل پیروز شد.

در کشورهای جنوب شرقی آسیا خانمها از سنین جوانتر حدود 30 سال برای پیشگیری از چین و چروک پوستی برای استفاده از این وسیله مراجعه می کنند اما کاربرد این وسیله از اوایل سنین 40 سال که چین و چروکهای پوستی صورت شروع می شود درمان پذیری بسیار سریع و کامل دارد .البته در غیر این صورت نیز می توان برای درمان چین و چروک کامل زمان یائسگی مراجعه نمود.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتچگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی