دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


سقط مکرر

بیش از دو سقط تحت عنوان سقط مکرر شناخته می شود.معمولا بهتر است بعد از سه سقط معاینه فیزیکی کامل و تستها چک شود.تعداد کمی از خانمها حدود 1 درصد آنها دچار سقط مکرر می شوند.

شایعترین علل سقط مکرر:
بیشتر آنها(حدود 60درصد) بطور تصادفی اتفاق می افتد وقتی که یک رویان تعداد ابنورمال کروموزومها طی دوره باروررشدن دریافت می کند. این تیپ مشکلات ژنتیکی شانسی اتفاق می افتد. و هیچ وضعیت مدیکال باعث آن نمی شود. اما این مشکل در خانمهای با سن بالای باروری بیشتر اتفاق می افتد.

مشکلات ژنتیکی دیگر که تعداد کمی را شامل می شود. ،وقتی که در آن تکه هایی از کروموزوم یکی از والدین به کروموزوم والد دیگر انتقال می یابد.که به آن ترانسلوکاسیون گفته می شود. که البته در این موارد هیچ نشانه فیزیکی یا علامتی وجود ندارد .اگر جنینی مواد ژنتیکی خیلی زیاد یا خیلی کم داشته باشد منجر به سقط می شود.

مشکلات ناشی از ارگانهای باروری :
مشکلات مادرزادی مهم در رحم می تواند منجر به سقط مکرر شود. که یکی از شایعترین آنها رحم دیواره دار است. که در آن رحم،توسط یک دیواره بافتی به دو بخش تقسیم می شود.سندرم آشرمن که در آن چسبندگی ها و اسکار در رحم تشکیل می شود که می تواند منجر به سقط مکرر شودکه در این موارد سقط حتی قبل از اینکه مادر بداند که باردار است اتفاق بیافتد.فیبروئیدها و پولیپها که توده های خوش خیم رحم هستند هم می تواند نقشی در سقط مکرر داشته باشد.

وضعیتهای مدیکال :
سندرم آنتی فسفولیپید آنتی بادی یک اختلال اتوایمون است که در آن سیستم ایمنی مادر بطور اشتباه آنتی بادیهایی علیه مواد نرمال لخته شدن خون می سازد. این سندرم با سقط مکرر و مرگ جنین  همراه می شود.

بیماری دیگر دیابت ملیتوس است که در آن سطوح باالای قند در خون وجود دارد و در مواردی که بخصوص کنترل دقیق قند وجود ندارد منجر به سقط می شود.در خانمهای با سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز شانس سقط بیشتر است.در 50 تا 75 درصد از خانمهای با سقط مکرر ،ممکن است هیچ علتی برای سقط پیدا نشود.

معاینات فیزیکی و تستهای در دسترس برای بررسی علت سقط مکرر :
در این موارد سابقه بیماری ها و سابقه بارداری های قبلی پرسیده می شود. یک معاینه فیزیکی کامل شامل معاینه لگنی انجام می شود. تستهای خونی لازم برای بررسی مشکلات در سیستم ایمنی درخواست می شود. یک کاریوتایپ و تست microarray  برای بررسی علل ژنتیکی سقط مکرر ممکن است خواسته شود. بررسی های تصویربردری برای یافته علل رحمی هم لازم است.

درمان :
اگر علت اختصاصی برای سقط مکرر شناخته شود می تواند در ارتباط با آن توصیه شود.در مواردی که ترانسلوکاسیون کروموزومی شناخته شود ،مشاوره ژنتیکی توصیه می شود. و در نهایت لقاح آزمایشگاهی با تستهای ژنتیکی خاص قبل از اتقال تخم لقاح یافته انجام می شود. تا جنین سالم انتخاب شود.

در موارد رحم دیواره دار ،جراحی اصلاحی منجر به بارداری موفق می شود.که می تواند با هیستروسکوپ انجام شوددر موارد سندرم آنتی فسفولیپید از داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین و گاهی در همراهی با آسپیرین با دوز کم استفاده می شود. که در تمام مدت بارداری و حتی تا چند هفته بعد از زایمان مصرف می شود. که منجر به بارداری های موفق می شود.اما در 65 درصد موارد هم که علتی یافت نمی شود باز هم شانس بارداری موفق وجود دارد.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

الهام [ 1393-11-20 ]
ان شاالله سايت خوبي باشي

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی