دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


چگونه نوجوان ما دوران بلوغ بهتری را تجربه کند ؟

احساسات فرد میتواند در طول این دوره از زندگی طغیان کند و منجر به افسردگی، نا امنی و خشم گردد. دانستن اینکه چگونه میتوان با بلوغ کنار آمد، بسیار مهم است تا دختران و پسران، انتقال آرامتری به دوران بزرگسالی را تجربه کنند.

گام اول :
این است که مطالب مربوط به دوران بلوغ را از منابع مختلف ذیصلاح مانند سایتهای معتبرمطالعه کنید . آگاهی از آنچه که اتفاق خواهد افتاد، به شما کمک خواهد کرد با آن بخوبی کنار بیایید، به جای اینکه در مورد بدن در حال تغییر خود، در ناآگاهی و بی خبری بمانید.در گذشته افرادی به علت کمبود اطلاعات مثلا با شروع اولین قاعدگی دچار ترس و واهمه می شدند

گام دوم :
به طور منظم ورزش کنید. دو تا سه بار در هفته ورزش کردن، بدن و ذهن شما را سالم نگه میدارد. همچنین استرس شما را تسکین میدهد، ضمن اینکه سطح هورمونها را در محدوده طبیعی سن شما حفظ میکند.

گام سوم :
نوجوانان آگاه باشند که افراد با سرعت متفاوتی به بلوغ میرسند. اگر بهترین دوست شما سینههای بزرگتری دارد و یا اگر دوست مذکر شما اصلاح صورت خود را به رخ میکشد، در حالی که صورت شما هنوز عاری از ریش و سبیل است، وحشتزده نشوید چون ممکن است بدن شما به زمان بیشتری برای رسیدن به این مرحله نیاز داشته باشد.

گام چهارم :
پدر و مادرو خانواده مهمترین وظیفه را در این دوران به عهده دارند نوجوان در دورا ن بلوغ نیاز به توجه بیشتری دارد و در واقع می خواهد بداند که آیا اطرافیان متوجه تغییرا تش شده اند. در بسیاری از کشورها خانواده ها برای رسیدن فرزندشان به سن بلوغ ،جشن تدارک میدهند تا پیوند محبت را بین نوجوان و خانواده افزایش دهند .بعضی از نوجوانان از خانواده خود در مورد مراحل بلوغ سوالاتی مطرح می کنند که باید با دقت و به درستی پاسخشان را بدهند یا منابع درست را توصیه کنند.

باید آگاه باشید که در صورت بی توجهی به نوجوان خود در دوره بلوغ ، باعث گرایش او به سمت جامعه و دوستان میشوید که اگر محیط اجتماعی یا دوستان ناصالح در اطرافش باشد ....... به صحبتهای پدر و مادر و افراد مورد علاقه خود، در مورد تغییرات بدن خود گوش فرا دهید. میل جنسی و فشار همسالان، دو مورد از مسائل اصلی است که مایه نگرانی والدین شماست. آنها در پی کنترل زندگی شما نیستند، بلکه تنها ذهن شما را در خصوص طبیعی و هنجار بودن احساسات و نگرانیهای شما، آسوده میسازند.
برای دیدن عکسها و فیلمهای جالب عضو اینستاگرام ما شوید
http://www.instagram.com/dr.azari.ir/


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب و مقالاتچگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی