دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


افسردگی و بارداری

بارداری اغلب دورانی بسیار شاد در زندگی هر خانم است. اما برای تعدادای از زنان ، آن می تواند دوره ای از ناراحتی ، استرس ،و در تعدادی از موارد عامل افسردگی است. حدود 15 تا 20 درصد از خانمها تعدادی از علائم افسردگی را حین بارداری خواهند داشت. بعضی از آنمها قبل از بارداری افسرده می باشند و در تعدادی، علائم حین بارداری گسترش می یابد. اگرچه بارداربودن خطر ایجاد افسردگی را در یک خانم افزایش نمی دهد ، اما بارداری ایجاد محافظت در برابر افسردگی نمی کند.

خانمها با هر یک از ریسک فاکتورهای زیر ممکن است در خطر ایجاد افسردگی حین بارداری باشند:
- سابقه فامیلی یا شخصی از افسردگی
- از دست دادن بارداری قبلی

- حوادث زندگی استرس زا ، مانند یک مشکل مالی یا مشکل در یک ارتباط
- عوارض حین بارداری

اگر شما افسرده هستین ،برنامه ریزی کردن برای باردارشدن می تواند سلامتی شما و آینده فرزند شما را بهبود دهد .قبل از باردارشدن باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید و در مورد مراقبت لازم حین بارداری بپرسید. اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید،پزشک شما ممکن است در مواردی دستور به ادامه مصرف آن در بارداری دهد یا میزان دوز آن را کاهش دهد یا حتی در مواردی شاید آن را متوقف کند تا زمانی که زایمان کنید.

بعضی از داروها برای جنین مضرتر هستند پس ممکن است لازم باشد نوع دارو حین بارداری عوض شود. همچنین در بعضی موارد ادامه دادن دارو بهتر از داشتن علائم افسردگی حین بارداری است.اگر افسردگی درمان نشود می تواند خطراتی برای مادر و بچه ایجاد کند.آن می تواند منجر به سوئ تغذیه ، افزایش مصرف داروی اعتیاد و الکل، مشکلات در رابطه بین مادر و بچه ، و مشکلات ارتباطی در خانواده شود.

بضی از زنان حین بارداری احساس خوبی دارن اما بعد از زایمان دچار احساس غمريال خشم ، یا اضطراب شوند. این نرمال است و تحت عنوان اندوه بعد از زایمان نامیده می شود. در واقع ، حدود 70 تا 80 درصد از زنان اندوه بعد از زایمان دارند. این مشکل دلیلی بر داشتن نقص ، یا بیماری ذهنی نیست.، بلکه به معنی تنظیم شدن با تغییرات بسیار بعد از تولدبچه است. این مشکل طی چند ساعت تا یک هفته یا بیشتر باقی می ماند و نیاز به درمان ندارد.

اگر اندوه بعد از زایمان طی یک یا دو هفته از بین نرفت ، ممکن است شما مبتلا به افسردگی بعد از زایمان شده باشید، در این موارد احساست قوی غم ، خشم ، یا اضطراب یا ناامیدی وجود درد که آنها از مقابله با وظایف روزانه دجار هراس می شوند. بدون درمان ، افسردگی بعد از زایمان ممکن است بدتر شود یا طولانی تر باقی بماند.

اگر احساس افسردگی می کنید از پزشک کمک بخواهید . در مورد نشانه ها و درمان با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر افسردگی شما شدید است ، درمان می تواند برای بازگشت شما به حالت نرمال ، بطور سریع کمک کند.درمان ممکن است شامل رفتار درمانی یا دارو یا موارد دیگر باشد.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی