دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


کمردرد در بارداری

کمر درد در بارداری علل متفاوتی دارد . آن معمولا ناشی از کشش عضلات پشت است . در نیمه بارداری ،وقتی رحم سنگین تر می شود ، مرکز ثقل تغییر می یابد . وضعیت فرد نیز در پاسخ تغییر می یابد . بیشتر خانمها بیشتر به پشت تکیه می کنند که عضلات پشت آنها مشکلتر عمل می کنند.

ضعف عضلات شکم نیز باعث درد پشت می شود زیرا این عضلات بطور نرمال ستون فقرات را حمایت می کند و نقشی مهم در سلامتی پشت دارد . طی بارداری ،این عضلات کشیده شده و ممکن است دچار ضعف شوند که در نتیجه منجر به درد پشت می شود. این تغییرات همچنین ممکن است که مادر را مستعد آسیب حین ورزش نماید.

هورمونهای بارداری ممکن است منجر به کمردرد شود. هورمونی برای ایجاد کانال منسب زایمانی برای خروج بچه ،لیگامانها را در مفاصل متحمل وزن لگن مادر شل می کند. این شل کردن ،مفاصل را انعطاف پذیر می کند اما اگر خیلی تحرک پذیر شود منجر به کمردرد می شود.
چه کار می توان انجام داد ؟
برای کمک به جلوگیری از کمردرد باید بدانید چگونه بایستید یا حرکت کنید :
- کفش پاشنه کوتاه با قوس مناسب بپوشید
- برای بلند کردن اشیای سنگین از دیگران کمک بخواهید
- اگر مجبورید مدت طولانی بایستید یک پا را بر روی یک پایه قرار دهید
- تشک شما خیلی نرم نباشد
- برای برداشتن اشیا از حد کمر بیشتر خم نشوید ، با خم کردن زانوها ابتدا بنشینید و بعد آن را بردارید.
- بر روی صندلی با ساپورت خوب برای کمر بنشینید یا برای ناحیه تحتانی کمر از یک بالش کوچک استفاده کنید.
- هنگام خوابیدن بر روی پهلو بین دو پای خود از یک یا دو بالش استفاده کنید.
- بر روی ناحیه دردناک از گرما یا سرما استفاده کنید یا آن را ماساژ دهید.

ورزش برای پشت می تواند به کم کردن درد پشت کمک کند. ورزش عضلات حمایت کننده پشت و پاها را تقویت می کند یا تحت حرکات کششی قرار می دهد و برای آنها وضعیت خوب ایجاد می کند وعضلات پشت شکم لگن و فوقانی بدن را قوی می کند.

این ورزشها نه تنها رفع کمردرد کمک می کند بلکه مادر را برای زایمان آماده می کند. ورزش داخل آب و پیاده روی طی بارداری بی خطر است و برای پشت عالی می باشد.

تماس با پزشک در موارد زیر :
اگر درد شدید پشت دارید یا اگر درد بیش از 2 هفته باقی بماند ،باید با پزشک خود تماس بگیرید . خود درمانی نکنید زیرا درد پشت می تواند توسط مشکلات مهمتری ایجاد شده باشد. حتی درد پشت می تواند از علایم مهم زایمان زودرس باشد. اگر همراه درد ، تب و یا سوزش ادراری ، با خونریزی واژن دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.
بعد از رد کردن علل دیگر درد، می توان از کمربند بارداری یا باند الاستیک مخصوص یا حائل پشت استفاده کرد. این وسائل می تواند برای وزن شکم حمایت ایجاد کند و فشار روی پشت را کاهش دهد.در موارد شدید ،عوامل ضد درد ،استراحت ، یا درمان فیزیکی توصیه می شود.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فخرالسادات [ 1392-02-07 ]
àliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeee

صدیقه اسکندری [ 1390-05-28 ]
باتشکر از سایت بسیار خوب ومفید شما وهمچنین سپاسگزار از پاسخ به پرسشهای کاربران

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتچگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ آدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی