دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر برای چک تغییرات دردهانه رحم ،که پیش سرطانی هستند، انجام می شود.در زنانی که بطور منظم این تست را انجام می دهند،تغییرات غیر طبیعی زودتر شناخته شده و درمان می شوند.

تغییرات پیش سرطانی بنام دیسپلازی هستند که می تواند خفیف،متوسط و یا شدید باشد.

HPV و نتایج غیر طبیعی تست پاپ
علت عمده تغییرات در تست پاپ عفونت با این ویروس است که انواع پرخطر آن ارتباط با سرطان دهانه رحم-ولو-و واژن دارد. در صورت ضعف سیستم ایمنی و با افزایش سن این ویروس مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند ،خطر پیشرفت به ضایعات پیش سرطانی بیشتر می شود. سیگار کشیدن شانس تغییرات پیش سرطانی شدید را در حضور HPV بیشتر می کندکه طی سالیان به سمت سرطان پیش می رود.

در صورت گزارش غیر طبیعی تست پاپ اسمیر ، بر اساس سن فرد و درجه تغییرات غیر طبیعی ،پیگیری بیشتری انجام می شود.

برای بعضی افراد با تغییرات غیر اختصاصی و سن جوانتر ، چند ماه بعد یک تست دیگر انجام می شود.

تست از نظر HPV

از نظر انواع پرخطر ویروس چک می شود که بر روی نمونه پاپ اسمیر انجام می شود.

کولپوسکوپی-بیوپسی-ونمونه گیری از اندوسرویکس

کولپوسکوپی وسیله ای است برای بزرگنمایی دید برای مشاهده دقیق دهانه رحم.و در صورت وجود ناحیه غیر طبیعی، باید از آن بیوپسی شود. در عین حال نمونه اندوسرویکس نیز گرفته می شود.

در موارد تست پاپ غیر طبیعی ،نمونه گیری از پوشش داخل رحم نیز لازم است.

درمان
درمان بستگی به فاکتورهای متعدد دارد.تغییرات نوع خفیف معمولا فقط تحت نظر گرفته می شود. اما در نوع تغییرات شدید نیاز به درمان است . اگر تغییرات نوع خفیف بعد از 2 سال باقی بماند و یا به تغییرات نوع متوسط و شدید تبدیل شود.و یا مشکلات دیگری در سلامتی باشد،باید درمان شوند.

بعد از درمان لازم، باید تست پاپ برای 6 و 12 ماه بعد وسپس بطور روتین و منظم انجام شود.

کلا تست پاپ اسمیر در زنان متاهل از 21 سالگی شروع می شود و معمولا تا65 الی 70 سالگی ادامه می یابد . در بعضی منابع علمی توصیه به انجام سالیانه و یا هر 2 سال یک بار می شود. در زنان 30 سال یا بیشتر می توان همراه با تست پاپ،بررسی از نظر انواع پرخطر HPV را انجام داد. اگر هر دو تست نرمال باشند ،شانس فرد برای داشتن تغییرات دهانه رحم طی 3 تا 5 سال آینده خیلی کم است.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مرجان [ 1392-02-09 ]
سلام. ممنون از سایت خوبتون. میشه لطفا یک سایت آنلاین برای پاسخگویی به جواب آزمایش پاپ اسمیر راه اندازی کنید، تا بیشتر از مطالب پرمحتوای شما استفاده نماییم. باتشکر

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی